Wandbespanningen Kasteel Borgharen
Deze wandbespanningen zijn afkomstig uit de Salon in de torenkamer op de bel etage in Kasteel Borgharen. Ze maken onderdeel uit van een interieur waarvan
de lambrisering, de schouwpartij en het stucplafond in de late 18e eeuw werden
vormgegeven voor de Maastrichtse architect Matthias Soiron. De pastorale
voorstellingen zijn geschilderd door de Luikse kunstenaar Pierre-Michel de
Lovinfosse in 1790. De doeken werden begin 2025 in het SRAL restauratieatelier op de eerste verdieping van het Bonnefanten gerestaureerd.

De kunstenaar
De schilder Pierre-Michel de Lovinfosse leefde van 1745 tot 1821. Er is werk van hem bekend in o.m. kasteel Amstenrade en het Hôtel De Hayme de Bomal in Luik. Kunsthistoricus Peter te Poel heeft er onlangs op gewezen dat de doeken mogelijk zijn geschilderd in kasteel Borgharen zelf. Ze zijn namelijk een jaar naar na de Luikse Revolutie voltooid die in augustus 1789 was uitgebroken. De
Lovinfosse ontvluchtte Luik en kan gezien de onrustige situatie in de stad het werk niet in zijn atelier hebben voltooid.

Detail wandbespanning uit Kasteel Borgharen voor restauratie. SRAL, 2025.
De restauratie
De restauratie zal plaatsvinden in verschillende stappen. Ons team van schilderijenrestauratoren heeft het oppervlaktenvuil en de verkleurde vernislagen verwijderd. Hiervoor is de zogenoemde gel tissue-methode gebruikt, een geavanceerde techniek die gecontroleerd en veilig reinigt. Het resultaat is aanzienlijk: de originele kleuren stralen weer. Dit is met name goed zichtbaar in het bovenste gedeelte van het schilderij, waar de blauwe lucht is afgebeeld. De volgende stappen zijn gericht op het consolideren van de verflaag en het behandelen van de schade. April 2025 zijn de schilderijen in schoongemaakte staat weer terug geplaatst in kasteel Borgharen.


Wandbespanningen uit Kasteel Borgharen voor restauratie. Schaden is duidelijk zichtbaar in het midden van het doek. SRAL, 2025.